Neler Yeni

Yeni uçan iki yavrudan zayıf olanına yetişkin kuşların yem yedirmeyip ölümüne sebep olması

yenice

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
61
Ad Soyad
Ahmet Yıldız
Meslek
Emekli
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Annemin apartman katındaki küçük balkonuna her sene birkaç defa kumrular gelip genelde iki yumurta yapıp yavru çıkartıyorlar ve bu yavrulardan biri genellikle daha zayıf oluyor. Bunlar uçmaya başladıktan sonra ve anne ağızdan beslemeyi kesince camın pervazına buğday koyuyoruz ve besleniyorlar. Ancak zayıf olan yavruyu diğer kumrular gagalayarak devamlı kovalıyor ve yem yemesine hep mani oluyorlar. Sonunda zaten zayıf olan yavru zamanla iyice zayıf düşüyor ve en sonunda karanlık basmadan tek başına pervaza gelip son anda kalan buğday parçalarını yemeye çalışıyor ve sonraki günlerde de bir daha gelmiyor. Tahminim ölüyorlar veya kedilere yem oluyorlar. Tabii buna annem de ben de üzülüyoruz.

Elimizden beslesek diyoruz ama bunlar yabani, elimize gelmiyorlar, sadece bizi biraz tanıyorlar o kadar. Balkon küçük ve bir telli kapalı alan yaparak zayıf yavruyu kapatıp özel besleme imkanımız yok. Ancak bize önerebileceğiniz ve bu zayıf yavruyu özel besleyerek hayatta tutmayı sağlayabilecek başka bir metot var mı acaba?
 

dogadostu

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Eki 2018
Mesajlar
6
Puanları
1
Yaş
31
Ad Soyad
doga dostu
Meslek
istatistikçi
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Bu doğanın bir kuralı malesef; güçlü olanın hayatta kalması ve anne-babanın da güçlü genlere sahip yavrularla soyunun devanımı sağlaması demek. Bunu yuvadayken yapmanızın çok olabilirliği yok sanki ama bence yapabileceğiniz tek şey, (eğer yakalayabilirseniz-battaniye kullanabilirsiniz-ya da başka bir yolla) evinize bir kafeste yaşayacak biçimde alıp kendiniz beslemeniz ve yeteri kadar güçlenince de dışarıya bırakmanız. Eve alamıyorsanız pecereye haşlanmış yumurta sarısını ufalayarak koyup, yemesini gözlemlemeniz; eğer yiyorsa yumurta sarısı onu hızla güçlendirecektir. Eğer su da koyuyorsanız içine birkaç damla kuş vitamini de ekleyebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst