Neler Yeni

Güvercin Beslemek Günah mı? Uyarılara Dikkat! - Güncel!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MERTSOMA

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ocak 2011
Mesajlar
214
Puanları
0
Yaş
55
Konum
Manisa
Ad Soyad
LEVENT MERT
Meslek
ELEKTRİK TEKNİKERİ
İkametgah
Manisa
Yetiştirdiğim Irk
BİRŞEYİN DİNEN GÜNAH SAYILMASI İÇİN kUR'ANI KERİMDE YASAKLAYICI AYET OLMASI GEREKİR. Bu konuda böyle bir hüküm yoktur.Ben İslamın şartlarını yerine getiren biriyim.Bu şartlardan biri olduğu içinde 35 yaşında hacca gittim..Rabbim nasip etti.Güvercin uğursuzdur lafı dini dayanağı olmayan bir safsatadır.
Hicret ederken Peygamberimiz (SA) mağaraya sığındıklarında mağararanın önüne güvercin yumurta yapıp yatmamışmıydı.
Hazreti Ali efendimizin de Güvercin beslediği rivayet edilir.Hatta evliya Çelebinin seyahatnamesin de, Ehlibeyt mensuplarının Ali Efendimizn beslediği dibi güvercin (Paçalı tepeli ve dem çeken (demkeş) kuşlar beslediği rivayet olunur.
Her hayvan gibi kuşları da beslerken eziyet etmemeli,onları uçmaktan tamamen mahrum bırakmamalı,sıhhatlerine beslsnmelerine dikkat etmelidir.
Onları besleyip severken onlarda Allahın yaratıcılığındaki harukuladeliği, yumurtadan çıktıktan itibaren büyümelerini renklenmelerini uçmalarını,damarlarını, kabiliyetlerini izlerken bütün bunlarda Yüce Yaratıcımızın harika ve kusursuz sıfatlarını görüp hissetmeli bu tefekkür nazarıyla da baktığımız için günah değil sevap kazanmayı ummalıyız.
 

RaKunN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ara 2011
Mesajlar
164
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
kadir meriç
Meslek
Makine Mühendisi
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
büyük dedelerimiz -ebelerimiz kuş beslemege günah der cünkü sen o kuşu orda tutuyorsun bir kümesde kuşlar özgürce ucmak ister bu yüzdne günah derler
 

alger

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Eki 2010
Mesajlar
1,099
Puanları
0
Yaş
42
Konum
Ankara
Ad Soyad
Hakan YEŞİLLİ
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ben hale şu mesajımla ilgili cevap almak istiyorum.

Peki bu kuşlara biz bakmazsak nasıl yaşayacaklar bildiğim kadarıyla dışarıdaki yabani güvercinler kadar kuvvetli değiller ve göç edemiyorlar yani bırakalım doğal olarak ölsünler nesilleri yokolsun. Böyle mi olmalı??

Biz sonuçta her türe her canlıya merhamet etmek, açsa doyurmak, durumuna göre yardım etmek için de mükellef değilmiyiz? Direk aklınıza şu cevap geliyor tahminimce "elbette öyle ama bir yere kapatıp tutamazsın!" Peki o halde size yine basit bir örnek vereyim şahitlerimde var konuyla ilgili. Kuşlarımın kümesini balkonda olduğundan dolayı fare ve hırsız durumlarına olanak olmadığı için sürekli açık bırakır yemliklerini suluklarını doldurur öylece çıkardım. özgürce dolaşıp geri gelirlerdi. Ama geçen ay saksağan yeni yavruları olan anneyi döverek zedelemiş ve yavruları alıp gitmiş. Bende artık eğer yakında değilsem kümesimi kapatıyorum sadece onlar zarar görmesin diye. Günaha giriyor isem de yapacağım başka birşey yok, çünkü onları o kadar çok seviyor ve değer veriyorum ki bunun günah olması bu kadar basit olmasa gerek. İçki içmeyen, dışarıda, kumarda, kızlarda gözü olmayan, dinimin gereğini tam anlamıyla olmasa bile yerine getirmeye çalışan biriyim ve ilk defa böyle bir konu ile karşı karşıya geliyorum. Okudum takip ettim sonuna kadar ve bende kendi düşüncemi paylaşmak istedim.
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Özetlersek güvercinler ile ilgili hiç bir hadis sahih değildir. İslam mantık dinidir bir hoca açıklamasında özgürlükleri kısıtlanmadıktan sonra evcil olanları beslemek neden günah olsun bilakis sevapstır diyor günahı konusunda ise sen kuşlara bakacam vakit geçirecem diye damlara çatılara çıkarsan bu çıktığın yerdende milletin evine camına çerçevesine karısına kızına gözün takılırsa ozaman elbette onun sana günahı vardır diyor. Bence sonuna kadarda haklı. Kimi hadis diyor peygamberimiz lanet etti kimi hadis diyor peygamber efendimizde beslerdi hangisine inanmak gerek? Peygamberimiz zor durumda mağaraya saklandığında mağaranın girişine ağ ören örümcek yuva yapanda güvercin değilmiydi bunlar anlatılan şeylerdi yoksa bunlarda mı yalandı? Mantık olarak bu hayvanları beslemek neden günah olsunki? Müslüman olarak görevlerimizi yerine getirmeden yaptığımız her iş zaten iyi değildir biz görevlerimizi yerine getirdikten sonra stres atmak ruhumuzu rahatlatmak huzur bulmak için bu hayvanları besler onlardan maşallahı esirgemezsek bunun günahı neresi olacak? İslam bu kadar katı bir din değildir bizi yozlaştırmak isteyenlerin uydurma hadisleridir bunlar.Bir insan ezan vakti cami yerine kuşun yoluna koşuyorsa bir şeytan kaçıyor diğeri kovalıyor demek için peygamber olmaya gerek yoktur inanmayın böyle şeylere.
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Köpekler içinde aynı şey geçerli ozamanlar tıb ilerlemediği için köpeklerde bulunan hastalık ve parazitler insanları madur durumda bırakabiliyordu köpekler için aşılamalar tedbir önlemleri yoktu (günümüzde artık bunlar aşıldı) lakin ona rağmen köpeğin en temiz yeri ağzı olduğu için(tıpta köpeğin diliyle temizlediği yaraların çabuk kapanması antibakteriyel özelliğinden kaynaklandığı savunuluyor)islam bunu yıllar önce belirtiyor ve ağzıyla tutup getirdiği av helal kılınmış (hayvan sizin zorunuzla/hırs veya tutkularınızla değil, kendi iradesiyle avlarsa) fakat kılından tüyünden pisliğinden hastalık bulaşabileceği için evlere sokulması caiz değilmiş yani tamamen insan sağlığı düşünülmüş hadislere bakarsan köpeğin bulunduğu odaya melekler girmiyormuş yokya ozaman herkez bir köpek alsın çekilsin kenara nede olsa azrailde bir melek kıyamete kadar yaşarız:=)
 

-BEYAZADAM-

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 May 2013
Mesajlar
60
Puanları
8
Yaş
50
Konum
ist
Ad Soyad
hasan erde
Meslek
otomotiv
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
koray fena bi mantık yürütmüşün kardeşim tbrk. fena bi konu olmuş yalnız çarpılmayalım burda böyle şeyler yazıyoz konuşuyoz ama aslında art niyetli deyiliz genede allah affetsin Mevla hepimizi ıslah etsin bu kuş işide bi hastalık bi rahatsızlık diyelim yani özetle aslında hepimiz (kuş severler besleyenler) biraz arızalıyız galiba.. :) bizde bide şöyle bi atasözü söylenir bilmem siz hiç kullanırmısınız yada duydunuzmu ??aslı astarı varmı onuda bilmem ama hesapta güvercin demişki etimi yiyen doymasın bokuma basan olmasın (adam olmasın) şimdi hepimiz besliyoz ciddi vakitler ve paralarda harcıyoz.olayın dini boyutuna bakarsak günah olabilirde.çok daha doğru meşgalelere zaman ayırıp para harcayabiliriz mesela kuran öğrenmek ilim irfan yapmak gibi.biz işin hobi ve keyif boyutundayız.yani kendi keyfimiz zevkimiz için uğraş veriyoruz.kuranı kerime göre boş ve gereksiz bişeyle uğraşıp zaman öldürüyor olabiliriz.kuşlarıda kümeslere kapatıp kendi istediğimizde açıp uçurup yemliyoruz.zevkimize göre eşleştirip hayvanların neslinede vebalinede giriyoruz.işin hakikatine bakarsak güvercin besleyen insanlara çevremizdede pek iyi bakılmaz.biraz daha çoluk çocuk işi (yani aklı yetmezde çocuk oyalanır eğlenir) gibi bakılır çocuklar besler uğraşır gibi yorumlanır.koca adamın kuşla ne işi olur denir.şahsen benim çevremde ben hep yadırganırım.yani özetle benim mantığıma görede dinen sakat olabilir bu hobi.günah olmasada boş bi iş olduğu için mekruhtur.yani gereksizdir.eğriye eğri doğruya doğru dicez.bizim kuş beslememiz ne vatana ne millete hiçbişeye fayda getirmez sadece bizim özel zevkimizdir (bi nevi oyuncağımız).kendi zevkimiz içinde bu canlı hayvanları kapatıp hapsettiğimiz hayatlarına sürekli karıştığımız içinde doğada yaşama şansları bile olmaz bunların.o kadar bize bağımlı hale getirdik ki bu hayvancıkları bu yüzden
günaha giriyor olabiliriz.
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Hasan abi aslında güvercin beslemek değil güvercin beslerken yapılanlar insanı günaha sokuyor kimse farkında değil. Kimisi beslediği kuşla yarışır birbirine üstünlük kurmaya çalışır, kimisi gördüğü kuşa bu yaramaz bu güzel bu dandik bu şöyle böyle der , biri der bendeki böyle oynuyor sendekide kuşmu , kimisi hırsızlık yapacak kadar hastalık boyutuna getirmiştir vs vs uzar gider işte bu durumlarda güvercin beslemek günahdır. Misal yarışlardan örnek vereyim kuşun kaybettiği zaman üzülürsün burada üzüntü sana Allah'tan değil kazanma hırsından dolayı gelmiştir , kuşun kazandığı zaman sevinirsin bu seferde farkında olmadan aynı yarışmadaki diğer kuşcuları üzmüş olursun, iş günaha kalırsa okadar ince düşünmek gerekki güvercine harcanan zamanın verilen buğdayın lafı bile olmaz, Peygamber efendimiz dişlerini gösterecek şekilde gülmezmiş ya etrafında gülecek halde olmayan birisi görürde gocunur diye. Bu kadar ince düşünürsek güvercine kadar ne günahlarımız var Allah affetsin.
 

mertbey

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Ocak 2013
Mesajlar
112
Puanları
0
Yaş
42
Ad Soyad
mert bey
Meslek
çalışan
İkametgah
Adıyaman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
MERHABA,

ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM, HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZ ''UĞURSUZLUK DİYE BİR İNANCIN DİNİMİZDE OLMADIĞINI GENEL ANLAMDA İFADE BUYURMUŞLARDIR''.
BU ŞEKİLDE BAZI HAYVANLARDAN UĞURSUZLUK GELECEĞİ İNANCI DİNE AYKIRIDIR.


GÜVERCİN BESLEMENİN: FIKIH KAYNAKLARINDA YANİ KUŞ UÇURTMANIN VE GÜVERCİNLERLE AŞIRI DERECEDE MEŞGUL OLMANIN DOĞRU OLMADIĞI CAİZ OLMADIĞINI YAZAN FETVALARA RASTLAYABİLİRİZ. BUNUN NEDENLERİ İSE;

1-) GÜVERCİN BESLEYEN ONLARLA FAZLA MEŞGUL OLANLAR HAYATLARININ BUYUK BÖLÜMÜNÜ KUŞLAR ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIRIP HAYATTAN KOPUP GECE GUNDUZ KUŞLARLA OLMAK İSTERLER VE İÇİNE KAPANIK YAŞARLAR. BURDA BAZI İNSANLARIN DÜŞKÜNLÜK DERECESİNDE OLANLARIDA VARDIR. BU DEDİĞİN GÜVERCİN BESLEYENLERİN YÜZ KİŞİDEN ELLİSİNDE ALTMIŞINDA VARDIR. BU NEDENLE SADECE GÜVERCİN DEĞİL HERHANGİ BİR ŞEYE GEREĞİNDEN FAZLA DEĞER VERMEK İNSANIN RUH DENGESİNİ BOZAR. BU NEDENLE FIKIH KİTAPLARINDAKİ CAİZ OLMAMASININ NEDENLERİNDEN BİRİNCİ PSİKOLOJİK NEDENİ BUDUR.

2-) DİĞER NEDENİDE ESKİDEN İNSANLAR KUŞ UÇURMAK İÇİN YUSEK LERLERE EVLERİN DAMLARINA ÇIKMAK SURETİYLE ETRAFINDAKİ BAŞKA İNSANLARIN AİLELERİN MAHREM YERLERİNİ GÖRMELERİNE NEDEN OLMAKTAYDI BU NEDENLE HOŞ KARŞILANMAMAIŞTIR.

EVİNDE GÜVERCİN BESLEYENLERDE GENELDE EVLERİNDE HUZURLU OLMAZLAR ÇÜNKÜ EVDEKİ UĞRAŞINI COCUĞUNA VERECEĞİNE KUŞLARA GÖSTEREBİLİR. EVDE EŞİNİN HOŞUNA GİTMEYEBİLİR ETRAF PİSLENEBİLRİ FALAN FİLAN.

BENCE ÖNEMLİ OLAN DENGELİ OLARAK AŞIRI DÜŞKÜNLÜĞE KAÇMADAN ARASIRA ZEVK AMAÇLI BESLENEBİLİR. KUŞ BESLEMEK SADECE UÇURMAK DEĞİL HIRSIZLIĞI VAR MASRAFI VAR ZAMAN HARCAMASI VAR TEMİZLİĞİ VAR ETRAFTA KOMŞULARIN HAKLARI VAR ÇEVREYİ RAHATSIZ ETMEMEK VAR VARDA VAR..

DİKKAT ETMEK GEREKİR DİE DÜŞÜNÜYORUM.

SAYGILARIMLA..
 

-BEYAZADAM-

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 May 2013
Mesajlar
60
Puanları
8
Yaş
50
Konum
ist
Ad Soyad
hasan erde
Meslek
otomotiv
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
korayım bu nerden geldi aklına :) hadislere bakarsan köpeğin bulunduğu odaya melekler girmiyormuş yokya ozaman herkez bir köpek alsın çekilsin kenara nede olsa azrailde bir melek kıyamete kadar yaşarız:=) buna hakkaten koptum...şimdi bizim kocamanlarada bunu söylicem.cidden çok güzel çok ince bi espiri olmuş.ben evet diyorum..bende bi köpek alıcam. :)
 

debrelim03

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
32
Puanları
0
Yaş
51
Ad Soyad
serdar baki
Meslek
güvenlik
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
dinimiz de herşeyin gereğinden fazlası yani aşırı diye tabir edebileceğimiz bazı şeyler zararlıdır.bu konuda aşırıya kaçmamak şartıyla kuş beslenebileceği düşünülebilir.yorumlarda da ve bazı kaynaklardan arkadaşlar çok güzel bilgiler bulmuşlar.diğer bir yönden de kuş beslemeye karar vermiş genç bir kardeşimiz kendini kötü yollarda bulmaktansa( Tiner, İçki, Kumar terörist gruplar) kuş besleyerek bu yollardan uzak durması ve aklının karıştırılmaması daha iyi değilmidir. eğitimse eğitim içinde varsa zaten okur ve bir yerlere gelebilir bildiğimiz ve etrafdan duyduğumuz nice polis , kamu çalışanlarından ve iş adamlarından kuş besleyenlerin olduğu ortadadır.affınıza sığınarak bende fikirlerimi söylemek istededim
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
-BEYAZADAM-' Alıntı:
korayım bu nerden geldi aklına :) hadislere bakarsan köpeğin bulunduğu odaya melekler girmiyormuş yokya ozaman herkez bir köpek alsın çekilsin kenara nede olsa azrailde bir melek kıyamete kadar yaşarız:=) buna hakkaten koptum...şimdi bizim kocamanlarada bunu söylicem.cidden çok güzel çok ince bi espiri olmuş.ben evet diyorum..bende bi köpek alıcam. :)
Ne bilim abi öyle aklıma geldi mizahi tezim sadece:=) Ben batıl şeylere inanmıyorum evde köpek,kuş,balık,böcek hertelden var baktıkça onlarla uğraştıkça huzur buluyorum Allah'ın yaratma sanatına her defasında hayran kalıyorum.
 

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Tem 2009
Mesajlar
4,618
Puanları
38
Yaş
54
Konum
BURSA
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
2-3 SENE ÖNCE ANLATTI EŞİM ;

BİLİRSİNİZ , HANIMLARIN AYDA BİR ARKADAŞLARIYLA TOPLANDIKLARI ,PARALI,ALTINLI.. GÜNLERİ OLUR..

YİNE ÖYLE BİR GÜN BİRBİRLERİNE DERT YANIYORLAR..10-15 ARKADAŞ .HEPSİ DE KOCALARINDAN DERTLİ..

KİMİ MEYHANEDEN GELMİYOR,KİMİ KUMAR ,KİMİ ÇALIŞMIYOR,KİMİ KADINLARIN PEŞİNDE ....HEPSİ DERTLİ ..BİZİMKİNE SORUYORLAR .TÜRKER DE SORUN YOK GALİBA..VALLA DİYOR SİZLERİ DİNLEYİNCE

ANLADIM ..ÇÜNKÜ ..BENİM ''KAFAM ÇOK RAHAT'' BOŞ VAKİTLERİNDE SADECE GÜVERCİNLERLE İLGİLENİR..


AKŞAM EVE GİTTİĞİMDE EŞİM BOYNUMA SIKICA SARILDI..SEBEBİNİ ISRARLA SORUNCA BUNU ANLATTI..

PAYLAŞMAK İSTEDİM..

GÜVERCİN BABAM DA BESLERDİ.BİZİM EVDE GÜVERCİN HEP OLMUŞTUR.

GÜVERCİN BESLEMEK GÜNAHMIDIR ? BİLEMEM .FAKAT , ÇEVREMDE ÇOK DAHA BÜYÜK GÜNAHLARIN VAR OLDUĞU KANAATINDAYIM..

 

oguz06

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Haz 2010
Mesajlar
75
Puanları
8
Yaş
46
Konum
Ankara
Ad Soyad
Oğuzhan OĞUZ
Meslek
İnş.Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Köpek mevzusuna bir fıkrayla atıfta bulanayım:
Fıkra bu ya Temel'e azrail gelmiş hadi vakit tamam canını alacam demiş,
Bizim temel yalvar,yakar sözde geçerli mazaretlerle 5 yıl süre almış(haşa) neyse 5 yıl da gelip geçmiş azrailin geleceği gün bizim temel uyanık ya uçakla uzun bir yolculuğa çıkmış.Uçakta yüzlerce yolcu var, düşürecek hali yok ya diye düşünmüş.Derken azrail gelmiş...Hadi bakalım Temel deyince,
Temel ; bu kadar masum,suçsuz insanı benim yüzümden uçağı düşürüp canını alamazsın demi deyince..
Azrail şu manidar cevabı vermiş:ULA TEMEL DEMİŞ HEPİNİZİ AYNI UÇAĞA TOPLAMAK İÇİN 5 SENE BEKLEDİM DEMİŞ..

Azraille uğraşılmaz derim şaka da olsa :heyo:
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
34
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
oguz06' Alıntı:
Köpek mevzusuna bir fıkrayla atıfta bulanayım:
Fıkra bu ya Temel'e azrail gelmiş hadi vakit tamam canını alacam demiş,
Bizim temel yalvar,yakar sözde geçerli mazaretlerle 5 yıl süre almış(haşa) neyse 5 yıl da gelip geçmiş azrailin geleceği gün bizim temel uyanık ya uçakla uzun bir yolculuğa çıkmış.Uçakta yüzlerce yolcu var, düşürecek hali yok ya diye düşünmüş.Derken azrail gelmiş...Hadi bakalım Temel deyince,
Temel ; bu kadar masum,suçsuz insanı benim yüzümden uçağı düşürüp canını alamazsın demi deyince..
Azrail şu manidar cevabı vermiş:ULA TEMEL DEMİŞ HEPİNİZİ AYNI UÇAĞA TOPLAMAK İÇİN 5 SENE BEKLEDİM DEMİŞ..

Azraille uğraşılmaz derim şaka da olsa :heyo:
Azraille ilgili fıkra anlatıyorsun sonrada uğraşılmaz diyorsun oda güzel :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst